,

7 جنبه کلیدی نظارت و کنترل اتاق سرور

7 جنبه کلیدی نظارت و کنترل اتاق سرور

7 جنبه کلیدی نظارت و کنترل اتاق سرور

نظارت و کنترل مرکز داده و اتاق سرور برای قدرت بخشیدن به دنیای مدرن ما ضروری است. این پشتیبانی زندگی است که زندگی دیجیتالی ما به آن بستگی دارد.

با این حال، هنگامی که یک اتاق سرور به درستی مدیریت نمی شود، ممکن است شکست بخورد و عواقب آن می تواند شدید باشد. نظارت دقیق بر محیط اتاق سرور با تجهیزات قابل اعتمادی که می توانید به آنها اعتماد کنید ضروری است.

7 جنبه کلیدی نظارت و کنترل اتاق سرور

در اینجا 7 عملکرد مهم نظارت و کنترل محیطی وجود دارد که برای مدیریت بهتر اتاق سرور به آنها نیاز دارید:

 1. دما

شاید مهمترین وظیفه سیستم نظارت و کنترل، دمای اتاق باشد. دو دلیل بزرگ وجود دارد:

گرما = شکست

گرمای بیش از حد یک راه مطمئن برای از بین بردن سرورها است و می تواند منجر به از دست رفتن حجم عظیمی از داده ها شود. زمانی که دمای اتاق از 82 درجه فارنهایت بالاتر می رود، سرورها در خطر گرم شدن بیش از حد قرار می گیرند. خنک کننده بهتر است، در حد منطقی، اما ایجاد تعادل مناسب کلیدی است.

حفاظت انرژی

اتاق‌های سرور انرژی زیادی مصرف می‌کنند و خنک نگه داشتن آن‌ها یکی از عوامل اصلی است که هزینه عملیاتی قابل‌توجهی را اضافه می‌کند. در حالی که برای یک اتاق سرور 50 درجه فارنهایت سرما مناسب است، میانگین دما بین 73 تا 75 درجه فارنهایت کاهش می یابد. گوگل مراکز داده خود را در دمای 80 درجه فارنهایت برای صرفه جویی در مصرف انرژی نگه می داری می کند.

سنسور دما و سیستم کنترل را می توان به روش های مختلفی برای افزایش عملکرد اتاق سرور و حفظ انرژی استفاده کرد. راه واضح این است که به سیستم HVAC اولیه سیگنال دهید تا روشن و خاموش شود. با این حال، توابع کمکی مهمی وجود دارد که به نفع بسیاری از اتاق های سرور است، به ویژه در صورت نوسان نیازها.

فن های کمکی، تهویه مطبوع قابل حمل و دریچه های اضافی همگی می توانند برای بهبود سرمایش در زمانی که سیستم HVAC اولیه کافی نیست اضافه شوند. این می تواند با اضافه شدن سرورهای بیشتر، زمانی که کمدهای سرور موقت ساخته می شوند، یا با گسترش اتاق های سرور اتفاق اتفاق می افتد.

 

7 جنبه کلیدی نظارت و کنترل اتاق سرور

 

هر دو روش خنک کننده اولیه و کمکی نیاز به یک سیستم کنترل برای خودکار کردن عملکرد خود دارند. همه چیز با نظارت بر دما و یک کنترلر با I/O مناسب و منطق داخلی برای شروع و توقف هوشمند هر عملکرد شروع می شود.

 1. رطوبت

یکی دیگر از پارامترهای مهم رطوبت است. در حالی که اغلب در تاسیسات کوچک، مانند کمد سرور، نادیده گرفته می شود، نظارت بر این عامل محیطی ضروری همیشه مهم است.

دو خطر برای وجود یا عدم وجود رطوبت در اتاق سرور وجود دارد:

 • رطوبت کم – منجر به تجمع انرژی الکترواستاتیک می شود و می تواند منجر به تخلیه استاتیکی شود که به سخت افزار آسیب می رساند و باعث از دست رفتن داده ها می شود.
 • رطوبت بالا – منجر به تراکم و خوردگی قطعات الکتریکی می شود.

برای اطمینان از طول عمر تجهیزات و در نهایت، یکپارچگی داده های سرورها باید از شرایط رطوبت بالا و کم اجتناب شود.

رطوبت بهینه در اتاق سرور شما بین 40 تا 60 درصد است. اگر سطح رطوبت شما خارج از این پارامترها است، سیستم نظارت و کنترل شما باید فرآیند صحیح را خودکار کند و به شما در مورد این مشکل هشدار دهد. گاهی اوقات سیستم HVAC شما نمی تواند رطوبت را تنظیم کند.

این نشان دهنده نیاز به سرویس یا اضافه کردن رطوبت ساز یا رطوبت گیر بسته به شرایط شما است. به همین دلیل، داشتن هر دو کنترل خودکار و هشدار وضعیت از سیستم کنترل محیطی شما مهم است.

 1. تشخیص نشت آب

مرکز داده مدرن به طور فزاینده ای به رک های سرور خنک شونده مایع برای کمک به تنظیم دما متکی است. این واحدها می توانند هزینه های خنک کننده را به شدت کاهش دهند و به همین دلیل در اتاق های سرور بزرگ و کوچک رایج شده اند. در حالی که این سیستم ها راه حل های موثری برای یک مشکل همیشه حاضر هستند، خطر نشت بیشتری را نیز به همراه دارند.

علاوه بر این، نشت در سیستم های HVAC رایج است و می تواند از طریق دیوارها یا از بالا با واحدهای AC معلق وارد محیط اتاق سرور شود. لوله‌کشی نزدیک نیز می‌تواند نشت کند و لایه‌ای از خطر را اضافه کند که باید این احتمال کاهش یابد.

تشخیص نشت در محیط اتاق سرور شما ضروری است. یک مانیتور نشت باید بلافاصله پس از شناسایی به پرسنل مناسب برای جلوگیری از یک فاجعه بزرگ بالقوه هشدار دهد.

 1. راه اندازی مجدد از راه دور

راه‌اندازی مجدد سرور یا سایر دستگاه‌های شبکه زمانی که پاسخگو نیست یا برای تعمیر و نگهداری معمول ضروری است.

انجام راه اندازی مجدد از راه دور بر روی سرور یا سایر دستگاه های شبکه به دو روش انجام می شود:

 • راه اندازی مجدد نرم افزاری را می توان به صورت مجازی با استفاده از خطوط فرمان انجام داد که برای اجرای فرآیند به نرم افزار متکی است. این اغلب برای به روز رسانی و نگهداری نرم افزار کافی است.
 • راه اندازی مجدد سخت افزار با چرخش برق سرور انجام می شود. زمانی که سرور به طور کامل پاسخگو نباشد، این مورد ضروری است.

به طور معمول راه اندازی مجدد سخت افزار به یک تکنسین نیاز دارد که در محل باشد. با این حال، با تجهیزات مناسب می توانید راه اندازی مجدد سخت افزار را از راه دور انجام دهید.

یک مثال خوب از تجهیزاتی که به شما امکان می دهد راه اندازی مجدد سخت را از راه دور انجام دهید WebSwitch است. این امکان راه اندازی مجدد دستی و خودکار را از طریق یک رابط وب ساده فراهم می کند که می توانید در یک مرورگر وب استاندارد به آن دسترسی داشته باشید.

این همچنین برای دوربین های امنیتی IP انجام می شود که درست مانند سرورها می توانند پاسخگو نباشند. راه اندازی مجدد خودکار و سخت آنها را زنده می کند.

 1. سنسور در

فقط کسانی که مجاز هستند باید وارد قسمت های اتاق سرور شوند. علاوه بر این، ترافیک بیش از حد می تواند باعث گرد و غبار و ذرات بیش از حد شود. یک مرحله مهم در کنترل دسترسی، نظارت بر ترافیک با سنسور وضعیت در است.

آیا می دانستید که بیشتر گرد و غبار وارد شده به اتاق سرور ناشی از ترافیک انسان است؟ طبق گفته Dataspan، 80 درصد از گرد و غبار و کثیفی که وارد اتاق سرور شما می شود، در کف کفش ها ردیابی می شود. آنها ادعا می کنند که اگر این گرد و غبار به طور منظم حذف نشود، می تواند دمای تجهیزات را تا 30 درجه فارنهایت افزایش دهد.

بنابراین باید نظارت بر در و ورود به سیستم باید وجود داشته باشد تا به شما کمک کند از تجهیزات خود محافظت کنید، تمیز کردن را کاهش دهید و از تعمیر و نگهداری غیر ضروری جلوگیری کنید.

 1. سطوح مخزن سوخت ژنراتور

مراکز داده برای ژنراتورهای پشتیبان خود به عرضه سوخت کافی متکی هستند. این موجودی سوخت می تواند به طور جداگانه نظارت شود، یا می توان آن را با سیستم کنترل اتاق سرور شما ادغام کرد. فناوری نظارت بر سطح مایع مناسب، همراه با تله متری از راه دور در زمان واقعی، برای عملکرد روان ضروری است.

علاوه بر این، نظارت کامل ژنراتور بسته به دامنه و اهداف سیستم نظارت و کنترل شما می تواند گنجانده شود. ژنراتورها را می توان از راه دور راه اندازی و متوقف کرد، وضعیت برق و ولتاژ باتری را می توان نظارت کرد، و حتی بلوک موتور را می توان برای اطمینان از عملکرد خوب نظارت کرد.

 1. مدیریت انرژی سمت تقاضا

سیستم کنترل شما می تواند به شما کمک کند تا بهینه سازی های مهم سمت تقاضا را انجام دهید. هنگامی که یک مرکز داده تغییری در توان موجود دارد، مانند زمانی که به ژنراتورهای پشتیبان سوئیچ می‌کند، ممکن است خاموش کردن فرآیندهای غیر ضروری به نفع تجهیزات حیاتی مفید باشد. یک سیستم کنترل خوب می تواند وضعیت عملیاتی ژنراتورها را کنترل کرده و مدیریت توان سمت تقاضا را آغاز کند.

به عنوان مثال، تجهیزات را می توان به مناطق تقسیم کرد تا سیستم کنترل بتواند به طور انتخابی هر منطقه را بر اساس اولویت تعریف شده توسط کاربر خاموش کند. این قدرت بیشتری را برای خود سرورها و سیستم های خنک کننده آنها فراهم می کند.

مدیریت انرژی در سمت تقاضا سودمند است زیرا منبع محدودی را برای کارهای حیاتی ذخیره می کند، راندمان انرژی را در زمانی که بیشترین اهمیت را دارد بهبود می بخشد، و تولید گرما را به طور کلی کاهش می دهد و بار کنترل دما را کاهش می دهد.

7 جنبه کلیدی نظارت و کنترل اتاق سرور

Modern interior of server room in datacenter

آلارم اتاق سرور

هشدارها و اعلان‌ها برای آگاه کردن کارکنان از اقداماتی که برای جلوگیری از یک وضعیت اضطراری باید انجام دهند، مهم هستند. هشدارهای راه دور به ویژه مفید هستند زیرا مراکز داده و اتاق های سرور به طور فزاینده ای از راه دور مدیریت می شوند

فعالسازی هشدارهای محلی

آلارم‌های محلی از همه نوع، از صداهای شنیدنی گرفته تا چراغ‌های چشمک زن، می‌توانند کارکنان محل را از نشت، باز ماندن درها، افزایش دما و موارد دیگر آگاه کنند. این آلارم‌ها برای کارکردن به اتصالات شبکه شخص ثالث متکی نیستند و برای ارائه پیام‌های اضافی و هشدارهای ایمیل عالی هستند.

ارسال ایمیل و پیام متنی هشدار

شاید بهترین راه برای اطلاع از یک وضعیت قابل توجه در اتاق سرور یا مرکز داده، ارسال هشدارهای ایمیل و پیام متنی باشد. این هشدارها می‌توانند به دستگاه تلفن همراه شخصی شما برسند و شما را همیشه از تغییرات مهم بدون توجه به جایی که هستید آگاه می‌کنند. هشدارهای ایمیلی و متنی بسیار ارزشمند هستند و از بسیاری از بلایای طبیعی در انواع صنایع در سراسر جهان جلوگیری کرده اند.

تعادل هزینه و مزایا

نحوه اجرای نظارت و کنترل اتاق سرور در مرکز داده یا دفتر خود در نهایت به وضعیت خاص شما بستگی دارد. این 7 پارامتر کلیدی قطعات حیاتی هستند که باید به طور کامل در نظر گرفته شوند.

خبر خوب این است که می‌توانید همه این کارها و بیشتر را با یک راه‌حل صنعتی مقرون‌به‌صرفه و با استفاده از دستگاه‌های ورودی/خروجی اترنت تحت وب از ControlByWeb انجام دهید.

دستگاه های ورودی/خروجی ما در نظارت و کنترل اتاق سرور، از جمله راه حل های اولیه و پیشرفته، برتری دارند. برخلاف برخی بسته‌های نظارت محیطی خارج از قفسه، دستگاه‌های صنعتی ما با اکثر تجهیزات نظارت و کنترل کار می‌کنند و با استفاده از انواع پروتکل‌های رایج مانند SNMPو Modbus TCP/IP ارتباط برقرار می‌کنند. این به شما امکان می دهد یک راه حل سفارشی برای برآورده کردن نیازهای دقیق خود ایجاد کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *