مزایا و معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

f63b8945 dd30 48c5 b30a 64fb625050e1

مزایا و معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

ردیابی وسیله نقلیه GPS چیست، چگونه کار می کند و مزایا و معایب کسب و کاری که به دنبال استفاده از این فناوری است چیست؟ بیا یک نگاهی بیندازیم:

ردیابی با GPS چیست؟

سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) روشی است برای تشخیص دقیق موقعیت اشخاص یا اشیا. برای دستیابی به این هدف، از یک شبکه ناوبری رادیویی مبتنی بر ماهواره استفاده می کند که توسط وزارت دفاع ایالات متحده توسعه یافته است. علیرغم اینکه برای مصارف نظامی توسعه یافته است، اکنون در سراسر جهان برای طیف گسترده ای از مصارف غیرنظامی استفاده می شود که شامل شرکت هایی می شود که از ردیابی GPS برای نظارت بر حرکات کارگران سیار خود استفاده می کنند.

ردیابی با GPS چگونه کار می کند؟

سیستم موقعیت یاب جهانی از شبکه ای متشکل از 31 ماهواره استفاده می کند که به طور مداوم پیام های زمان و مکان را ارسال می کند. یک گیرنده GPS، مانند تلفن هوشمند، از سیگنال های چهار ماهواره مختلف برای محاسبه موقعیت خود استفاده می کند.دقت کلی GPS در زمانی که صرفاً بر روی داده های ماهواره ای متکی باشد، پنج متر است.

هنگامی که از منابع سیگنال اضافی مانند استفاده از داده های دکل های تلفن همراه استفاده می شود، این دقت تا یک متر بهبود می یابد. با استفاده از نرم افزارهایی مانند سیستم مدیریت نیروی کار سیار، می توان مکان و حرکت وسایل نقلیه یک شرکت را در طول زمان ردیابی کرد.

مزایا و معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

مزایا و معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

مزایای ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

  • نظارت واقعی بر زمان
  • مقرون به صرفه
  • ایمنی کارگران
  • ارتباط موثر با مشتری

ردیابی خودروهای تجاری یکی از رایج ترین کاربردهای GPS است:

  •   نظارت واقعی بر زمان

حدود 15/1 ثانیه طول می کشد تا سیگنال GPS از ماهواره دریافت شود. این زمان کوتاه این اجازه را به کارفرما می دهد تا حرکت وسایل نقلیه به طور دقیق در زمان واقعی ردیابی شود.شرکت ها می توانند با یک گوشی هوشمند، مستقیما کارگران مستقر در جاده را نظارت و مدیریت کنند. بدون GPS، مسئولان این مراکز با تماس‌های مکرر، ایمیل‌ها و پیامک‌ها، هم باعث کلافگی و خطر خود و رانندگاه می شوند و هم راه های کمی برای ارطبات مستقیم و کنترل مکان هر کارمند خواهند داشت.

  • مقرون به صرفه

استفاده از سرویس GPS هیچ هزینه ای ندارد و از هر نوع گوشی هوشمند می توان برای ردیابی حرکت کارگران سیار استفاده کرد. اگر داده های نقشه از قبل روی دستگاهی بارگذاری شده باشد، ردیابی هزینه ای ندارد.

هر گونه هزینه بالقوه از نرم افزار و خدماتی که برای استفاده از داده های GPS لازم است تامین می شود که شامل برنامه های رایگان تا راه حل های مدیریت ناوگان خواهد بود.

  • ایمنی کارگران

توانایی نظارت بر حرکت خودرو مزایای سلامت و ایمنی قابل توجهی را به همراه دارد. این اجازه می دهد تا مشکلات احتمالی شناسایی شوند، مانند یک وسیله نقلیه فعال برای مدت طولانی ثابت. در صورت بروز حادثه یا خرابی، امکان ارسال کمک به محل را فراهم می کند. استفاده از برنامه ریزی مسیر همچنین به رانندگان کمک می کند تا از خطرات احتمالی مانند ازدحام، بسته شدن جاده ها و تصادفات جلوگیری کنند.

  •  ارتباط موثر با مشتری

ردیابی GPS کیفیت و دقت اطلاعاتی را که به مشتریان ارائه می‌شود بسیار بهبود می‌بخشد. زمان‌ها و زمان‌بندی‌های دقیق ورود را می‌توان با استفاده از داده‌های زمان واقعی ایجاد کرد.همچنین این گزینه وجود دارد که به مشتریان اجازه می دهد خودشان با یک پورتال آنلاین که موقعیت مکانی و وضعیت را به روز می کند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

مزایا و معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

مزایا و معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

معایب ردیابی وسیله نقلیه با GPS چیست؟

  • ثبات سیگنال
  • بیش از حد وابسته
  • پیگیری دائم و ایجاد استرس و نگرانی از کنترل شدن دائم
  • حواس پرتی راننده

مانند هر فناوری دیگری، ردیابی GPS هم کامل نیست و برخی از مسائل و مشکلاتی را با خود دارد که باید از آنها آگاه بود:

  • ثبات سیگنال

برای دریافت سیگنال ماهواره ای، گیرنده جی پی اس نیاز به یک خط دید واضح دارد. هر چیزی که سیگنال را مسدود کند، با داده های نامنظم و سرویس ناسازگار می تواند مشکلاتی ایجاد کند. موانع بالقوه شامل ساختمان ها، درختان، تونل ها و کوه ها است. با تعداد ماهواره های موجود و بررسی های اضافی که می توان با زیرساخت تلفن انجام داد، این نوع مشکلات معمولاً موقتی هستند.

  • بیش از حد وابسته

با استفاده فزاینده از GPS برای ناوبری و برنامه ریزی، این خطر وجود دارد که کارگران سیار بیش از حد به دستگاه های خود وابسته شوند. وقتی سیستم ها کار می کنند، همه چیز درست است، اما اگر مشکلی وجود داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟به عنوان یک پشتیبان، به دلیل پیچیدگی نقشه خیابان، توانایی یافتن مکان به روشی قدیمی دشوار است. بررسی از قبل یک مسیر همچنین می‌تواند به محافظت در برابر عوارض گاه به گاه ناوبری GPS کمک کند (هدایت شما به مسیرهای نامناسب)

  • پیگیری دائم و ایجاد استرس و نگرانی از کنترل شدن دائم

هنگامی که ردیابی GPS شروع به رایج شدن کرد، نگرانی هایی در این مورد وجود داشت که این گام دیگری به سوی “جامعه نظارتی” باشد. با گذشت زمان، این مسائل محو شده اند زیرا ردیابی GPS به عنوان یک هنجار در بسیاری از جنبه های زندگی ما پذیرفته شده است.با این حال، برای اطمینان از «خرید» از نیروی کار سیار باید مراقب بود.مدیریت باید در مورد چگونگی و چرایی جمع‌آوری داده‌ها باز و شفاف باشد و با تمام الزامات حفظ حریم خصوصی داده‌ها مطابقت داشته باشد.

  •  حواس پرتی راننده

مدیران کارگران سیار باید مطمئن شوند که هنگام رفتن به جاده حواس کارمندان توسط دستگاه های GPS خود پرت نمی شوند. در حالی که سیستم های ناوبری مسیرهای صوتی را ارائه می دهند، اگر راننده سعی کند اطلاعات روی صفحه را اضافه یا ویرایش کند، خطراتی ایجاد می شود. دستگاه‌هایی که به درستی نصب شده‌اند، عملکرد هندزفری و سیاست‌های ایمنی که نحوه و زمان استفاده از دستگاه‌های GPS را پوشش می‌دهند، می‌توانند به کاهش خطرات کمک کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *