چالش قانونگذاران اتحادیه اروپا برای مهار ChatGPT و هوش مصنوعی مولد

photo 2023 05 23 17 11 45

چالش قانونگذاران اتحادیه اروپا برای مهار ChatGPT و هوش مصنوعی مولد

لندن/ استکهلم، 28 آوریل (رویترز) – تا ماه فوریه، هوش مصنوعی مولد در برنامه‌های قانونگذاران اتحادیه اروپا برای تنظیم فناوری‌های هوش مصنوعی مولد (AI) مانند ChatGPT نقش برجسته‌ای نداشت.پیشنهاد 108 صفحه‌ای اتحادیه برای قوانین هوش مصنوعی، که دو سال قبل منتشر شد، تنها شامل یک مورد از کلمه “chatbot” بود.

ارجاع به محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی عمدتاً به دیپ فیک ها اشاره دارد: تصاویر یا اصواتی که برای جعل هویت انسان طراحی شده اند.با این حال، تا اواسط ماه آوریل، اعضای پارلمان اروپا در حال رقابت برای به روز رسانی این قوانین بودند تا با انفجار علاقه به هوش مصنوعی مولد، که از شش ماه پیش که OpenAI از ChatGPT رونمایی کرد، دوباره توجه ها را به خود جلب کرد.

این تقلا در روز پنجشنبه با پیش نویس جدیدی از قانون به اوج خود رسید که حفاظت از حق چاپ را به عنوان بخش اصلی تلاش برای کنترل هوش مصنوعی شناسایی کرد.مصاحبه با چهار قانونگذار و دو منبع دیگر نزدیک به بحث، برای اولین بار نشان می دهد که چگونه این گروه کوچک از سیاستمداران در طی تنها 11 روز، آنچه را که می تواند تبدیل به قانون اساسی شود، ایجاد کردند و چشم انداز نظارتی را برای OpenAI و رقبای آن تغییر دادند.

این پیش نویس لایحه نهایی نیست و حقوقدانان می گویند احتمالا سال ها طول می کشد تا اجرایی شود.با این حال، سرعت کار آنها نیز نمونه نادری از اجماع در بروکسل است که اغلب به دلیل سرعت پایین تصمیم گیری مورد انتقاد قرار می گیرد.

 هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد

تغییرات لحظه آخری

از زمان راه‌اندازی در ماه نوامبر، ChatGPT به سریع‌ترین برنامه در حال رشد در تاریخ تبدیل شده است و باعث ایجاد موجی از فعالیت‌های رقبای فناوری بزرگ و سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی مانند Anthropic و Midjourney شده است.

محبوبیت زیاد چنین برنامه‌هایی باعث شد تا تیری برتون، رئیس صنعت اتحادیه اروپا و دیگر مقامات خواستار تنظیم خدمات مشابه ChatGPT شوند.سازمانی که توسط ایلان ماسک، مدیر عامل میلیاردر شرکت تسلا (TSLA.O) و توییتر حمایت می‌شود، با صدور نامه‌ای در مورد خطرات وجودی ناشی از هوش مصنوعی هشدار داد و خواستار قوانین سخت‌گیرانه‌تر شد.

در 17 آوریل، ده‌ها عضو پارلمان اروپا که در تهیه پیش‌نویس این قانون مشارکت داشتند، نامه‌ای سرگشاده را امضا کردند که در آن با برخی از بخش‌های نامه ماسک موافقت کردند و از رهبران جهان خواستند تا نشستی را برای یافتن راه‌هایی برای کنترل توسعه هوش مصنوعی پیشرفته برگزار کنند.

با این حال، در همان روز، دو نفر از آنها – دراگوس تودوراچه و براندو بنیفی – تغییراتی را پیشنهاد کردند که شرکت‌های دارای سیستم‌های هوش مصنوعی مولد را مجبور می‌کند هر گونه مطالب دارای حق چاپ را که برای آموزش مدل‌هایشان استفاده می‌شود، افشا کنند. بنا به حساسیت موضوع های مطرح شدهمنابع گفتند که این پیشنهاد سخت جدید از حمایت فراحزبی برخوردار خواهد شد.

پیشنهاد توسط اکسل ووس، نماینده محافظه‌کار پارلمان اروپا – وادار کردن شرکت‌ها به درخواست مجوز از دارندگان حقوق قبل از استفاده از داده‌ها – به‌عنوان بسیار محدودکننده و چیزی که می‌تواند صنعت نوظهور را دچار مشکل کند رد شد.پس از بررسی جزئیات در هفته آینده، اتحادیه اروپا قوانین پیشنهادی را ترسیم خواهد کرد که می تواند سطح ناخوشایندی از شفافیت را در یک صنعت به شدت مخفی ایجاد کند.

تودوراچ روز جمعه به رویترز گفت: «باید اعتراف کنم از این که چگونه به راحتی در مورد آنچه باید در متن این مدل‌ها وجود داشته باشد، به اجماع نظر رسیدیم متعجب شدم.این نشان می دهد که یک اجماع قوی و یک درک مشترک در مورد چگونگی تنظیم در این مقطع زمانی وجود دارد.

این کمیته در 11 ماه مه به این توافق رای خواهد داد و در صورت موفقیت، به مرحله بعدی مذاکرات، سه گانه، که در آن کشورهای عضو اتحادیه اروپا محتوای آن را با کمیسیون اروپا و پارلمان بحث خواهند کرد، پیش خواهد رفت.یک منبع آگاه گفت: «ما منتظریم ببینیم آیا این معامله تا آن زمان باقی خواهد ماند یا خیر.

برادر بزرگ در مقابل. نابودگر

تا همین اواخر، نمایندگان پارلمان اروپا هنوز متقاعد نشده بودند که هوش مصنوعی مولد مستحق توجه خاصی است.در ماه فوریه، تودوراچ به رویترز گفت که هوش مصنوعی مولد به طور عمیق تحت پوشش قرار نخواهد گرفت. او گفت: “این بحث دیگری است که فکر نمی کنم در این متن به آن بپردازیم.”او با اشاره به خطرات امنیت داده‌ها به دلیل هشدارهای اطلاعاتی شبیه انسان، گفت: «من از «برادر بزرگ» بیشتر از «ترمیناتور» می‌ترسم.

اما تودوراچ و همکارانش اکنون در مورد نیاز به قوانینی که به طور خاص استفاده از هوش مصنوعی مولد را هدف قرار می دهد، توافق دارند.بر اساس طرح‌های جدید که «مدل‌های بنیادی» را هدف قرار می‌دهند، شرکت‌هایی مانند OpenAI که توسط شرکت مایکروسافت (MSFT.O) پشتیبانی می‌شود، باید هر گونه مطالب دارای حق چاپ – کتاب، عکس، ویدیو و موارد دیگر – را که برای آموزش سیستم‌هایشان استفاده می‌شود، افشا کنند.

ادعای نقض حق نسخه‌برداری، شرکت‌های هوش مصنوعی را در ماه‌های اخیر با شکایت Getty Images از Stable Diffusion به دلیل استفاده از عکس‌های دارای حق چاپ برای آموزش سیستم‌هایش، تحت فشار قرار داده است. OpenAI همچنین به دلیل امتناع از به اشتراک گذاشتن جزئیات مجموعه داده مورد استفاده برای آموزش نرم افزار خود با انتقاد مواجه شده است.

سونیا هان، عضو پارلمان اروپا گفت: «از خارج و داخل پارلمان تماس‌هایی برای ممنوعیت یا طبقه‌بندی ChatGPT به عنوان پرخطر وجود دارد. مصالحه نهایی سازگار با نوآوری است، زیرا این مدل ها را به عنوان «ریسک بالا» طبقه بندی نمی کند، اما الزاماتی را برای شفافیت و کیفیت تعیین می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *